Menu

pattern recognition

inżynieria memetyczna

Mission Impossible: Ghost Protocol Director`s Cut

mrwisniewski

Pierwsza Misja Niemożliwa (De Palmy) była dobra - zakręcona intryga, ikoniczne sceny. Druga - w reżyserii Johna Woo - tragiczna; slowmo z HK w ogóle nie pasowało do kina szpiegowskiego. Serię zrehabilitował J.J. Abrams w znakomitej trzeciej części ( z dużą pomocą Philipa Seymoura Hoffmana). 

Czwarta zachęcała trailerami i rozbudowaną rolą Simona Pegga. Niepokoił mnie tylko reżyser, Brad Bird. Facet z zerowym doświadczeniem w filmach aktorskich, więcej - z zerowym doświadczeniem w filmach dla dorosłych. Autor rzewnych familijnych historyjek z Pixara, którego trochę nie lubię za film o prześladowaniu mężczyzn pt. "Incredibles". I właśnie przez ten film w ogóle był w ogóle brany pod uwagę. J.J. Abrams niestety był zajęty postprodukcją "Super8", a Edgar Wright - "Scotta Pilgrima". Straszna szkoda. 

Ale to wszystko piszę teraz. Do kina poszedłem bez uprzedzeń. I co dostałem: o ile sceny akcji są co najmniej interesujące (myk z niewidzialnością: prze-cud-ny!), o ile można wybaczyć słabość intrygi (taki to już żenr), to film jest ewidentnie źle wyreżyserowany. Łopatologia ekspozycji i flashbacków i chodzących Kapitanów Obwiesiów jest aż widoczna; ale to wszystko dało by się przeżyć. Nie dało się natomiast przeżyć rzewnych, emocjonalnych scen w których bohaterom jest smutno, bo ocierają się o śmieszność. Wiem, bo parsknąłem.

I są to wszystko trejdmarki reżysera, który dostał do łap coś, na czym w ogóle się nie zna. 

No i trochę mi żal, bo jakoś lubię tę franczyzę. I żal, że ta cała robota kolesi od wymyślania fajnych gadżetów i scen (burza piaskowa!) poszła na marne, bo ktoś zapomniał, że to nie animowany wyciskacz tanich łez. 

Mój wymarzony director's cut MI:GP to wycięcie z niego tego reżysera.

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • vontrompka

  niestety, mam kłopot z przeczytaniem tego interesującego artykułu, bo po trzech sekundach zasłania go jakiś pan w tiszercie, a tak szybko nie czytam, a pan jest bez krzyżyka. i nie mówcie, źe rss albo podgląd przez komentarze...

 • mrwisniewski

  Że jak, obrazek wchodzi na tekst? w jakiej przeglądarce?

 • marcin.gam

  W pierwszech chwili myślałem że na zdjęciu jest Wojtek Fibak

 • kmh

  Najgorszy był jednak Cruise, stary, naciągnięty, przerażający niczym Ridge Forester

 • mrwisniewski

  @Najgorszy był jednak Cruise, stary, naciągnięty, przerażający niczym Ridge Forester

  No Cruise jest jaki jest, od jakiegoś czasu, albo kupujesz albo wymiotujesz, nie.

 • vontrompka

  safari na ipadzie. dziś już nie wchodzi.

 • mrwisniewski

  @safari na ipadzie.

  Ha, tak podejrzewałem i sprawdziłem od razu u siebie, było ok. Może jakieś zaburzenia spowodowane plamami na słońcu albo zmianą biegunów magnetycznych Ziemi?

 • hellk

  #rzewny Pixar

  No właśnie, ostatnio brakowało mi tu czegoś o tej działce animacji. A konkretnie od obejrzenia monsters vs aliens i megaminda (jakieś pół roku temu).

 • alxa

  Język polski nazi: pl.wikipedia.org/wiki/Franczyza

 • mrwisniewski

  @alxa

  And?

 • alxa

  just sayin, angielskie franchise to faktycznie zarówno seria filmów, ale i też organizacja (np drużyna sportowa) czy właśnie to, co po polsku znaczy franczyza, czyli oględnie mówiąc, firma pod kupioną licencją. Sprzedaję takowe, więc zboczenie zawodowe i takie tam...

 • fan-terlika

  OMG 100% racji. Zapomniałem o tym i oglądam i trafiam na te familijne momenty nieudanego comic relief i wtedy jak grom, notak, mrw miał o tym notkę

Dodaj komentarz

© pattern recognition
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci